Sposoby na nietrzymanie moczu – trening pęcherza i ćwiczenia mięśni Kegla

Nietrzymanie moczu jest bardzo wstydliwym problemem, dlatego kobiety często nie podejmują żadnych kroków w kierunku leczenia tej dolegliwości. Już samo wspomnienie lekarzowi o niekontrolowanym oddawaniu moczu może stanowić spore trudności. Tymczasem nietrzymanie moczu w wielu przypadkach można skutecznie leczyć!

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – trening mięśni Kegla

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, nazywanych mięśniami Kegla. Dolegliwość ta może dotyczyć kobiet po menopauzie, u których dochodzi do osłabienia mięśni wynikającego z procesów starzenia i zmian hormonalnych, a także kobiet młodych, głównie po porodach.

Ćwiczenia mięśni Kegla zwykle zalecane są jako pierwszy krok leczenia. Co więcej, naprzemienne spinanie oraz rozluźnianie mięśni zaleca się także jako profilaktykę u osób młodych, które nie mają problemów z nietrzymaniem moczu. Warto zaznaczyć, że problemy z mimowolnym oddawaniem moczu mogą dotyczyć również mężczyzn.

Mięśnie należy napinać, tak jakbyśmy powstrzymywali oddawanie moczu. Napięcie wykonujemy robiąc jednocześnie wdech, natomiast rozluźniamy je po kilku sekundach na wydechu. Ćwiczenia tego typu należy wykonywać przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. Efekty natomiast mogą zostać zauważone po kilku miesiącach treningu.

 

Naglące nietrzymanie moczu – leczenie za pomocą treningu pęcherza

Jeśli przyczyną niekontrolowanego oddawania moczu jest nadwrażliwość pęcherza, wówczas pierwszym krokiem wśród naturalnych sposobów leczenia zwykle są treningi. Ćwiczenia tego typu pozwalają na wydłużenie przerw między parciem na pęcherz.

Trening pęcherza polega głownie na nauce regularnego oddawania moczu. Warto zaznaczyć, że powstrzymywanie się od mikcji nie powinno trwać długo. Treningi tego typu warto przedyskutować z lekarzem ginekologiem.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *