Szukaj

Sprytne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Sprytne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Od przybytku głowa nie boli – tym bardziej jeśli mówimy o pieniądzach. Zobacz, jakie są sprytne i proste sposoby, by zaoszczędzić na codziennych wydatkach.

Planuj swój budżet

Aby oszczędzać musisz wydawać mniej niż zarabiasz. O wiele trudniej kontrolować swoje pieniądze, jeżeli wydajemy je w sposób spontaniczny. Na początku każdego miesiąca staraj się stworzyć budżet. Jeżeli chcesz oszczędzać stałą, ustalona kwotę musisz odjąć ją od swoich przychodów. Suma, która pozostanie to pieniądze, które możesz wydać. Rozplanuj je uwzględniając swoje wydatki stałe ( np. rachunki, opłaty za czynsz), wydatki nieprzewidziane oraz jedzenie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu i oszczędzania to nie tylko stworzenie budżetu, ale przede wszystkim przestrzeganie go.

Płać gotówką, a nie kartą

Bardzo często zdarza się, że płacenie za dobra lub usługi o wiele łatwiej przychodzi nam, kiedy płacimy za nie za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Dzieje się tak z prostej przyczyny – płacąc kartą nie musimy oddawać nikomu naszych pieniędzy w ich materialnej formie. I chociaż wiemy o tym, że pieniądze znikają z naszego konta to nie jest to aż bolesne jak dawanie komuś banknotów do ręki. Jeśli też należysz do grona takich osób to dobrym sposobem będzie wypłacenie pieniędzy z bankomatu i płacenie gotówką. Pamiętaj jednak, by nie trzymać wszystkich swoich oszczędności w domu, ponieważ jest to niebezpieczne.

Odkładanie pięciozłotówki

Ciekawym sposobem jest odkładnie każdej pięciozłotówki, która znajdzie się w Twoim portfelu, np. gdy sprzedawca wyda Ci monetę 5 zł, odłóż ją do kieszeni lub innej przegrody w portfelu, a po powrocie do domu wrzuć do skarbonki. Możesz wypróbować ten sposób z monetami o dowolnym nominale, mogą to być dwuzłotówki lub złotówki.  Często drobniaki zalegające w portfelu wydajemy na niepotrzebne rzeczy, np. przedmioty, które kuszą nas przy kasie. Brak pięciozłotówki czy dwuzłotówki nie będzie bardzo odczuwalny, a dzięki regularnemu odkładaniu możemy uzbierać po jakimś czasie naprawdę pokaźną sumę.

Oszczędzanie na rachunkach

Prowadzenie domu generuje wiele kosztów, szczególnie w postaci rachunków. Porównuj taryfy i cenniki u różnych dostawców prądu. Jeśli większość swojego dnia spędzasz poza domem skorzystaj z taryfy dzień/noc. Dzięki niej uzyskasz niższy koszt prądu w nocy i będziesz mógł wykorzystać to np. nastawiając w tym czasie pranie lub włączając zmywarkę. Pamiętaj również, by zmniejszyć liczbę urządzeń znajdujących się w tzw. trybie ,,czuwania”. Zmywarkę natomiast włączaj dopiero wtedy, gdy jest pełna.

Jeśli chcesz oszczędzić wodę zainstaluj na kranach perlatory. To nakładki, które zwiększają optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie, dzięki czemu otrzymasz duży strumień wody przy ograniczonym jej zużyciu.