Szukaj

Troska o dłonie w podeszłym wieku

Troska o dłonie w podeszłym wieku

Dłonie niewątpliwie są wizytówką każdego z nas. Choć to twarz jest częścią ciała, którą obcy widzą jako pierwszą, to jednak dłoń podajemy na powitanie, wyciągamy chcąc coś chwycić lub łapiemy nią rękę drugiej osoby. To także dłonie, obok twarzy i szyi, najszybciej ulegają zmianie wraz z procesem starzenia się skóry. Odczuwają to głównie kobiety, u których proces wysuszania skóry intensyfikuje się w okresie menopauzy. Mimo to, także panowie wielokrotnie skarżą się na szorstkość dłoni.

Z nadmiernym przesuszaniem skóry boryka się ok. 75% osób po 65. roku życia. To właśnie oni w szczególności muszą pamiętać o jej regularnym nawilżaniu. Zabiegi pielęgnacyjne nie powinny ograniczać się tylko do stosowania kremów do rąk. By zachować atrakcyjny wygląd skóry, zaleca się również używanie peelingów i masek na dłonie. Można przygotowywać je w warunkach domowych, korzystając np. z 15-minutowych kąpieli dłoni w oliwie z dodatkiem kilku kropel cytryny, z okładów parafinowych lub z masek ziemniaczanych, do których wykorzystuje się papkę z ugotowanych ziemniaków z odrobiną mleka i roztrzepanego jajka. Do podobnych masek nadają się również płatki owsiane gotowane na mleku. Dobrze na skórę dłoni robi także peeling z fusów kawy.

Dla dłoni ważna jest też wit. D3. Z wiekiem spowalnia się proces jej produkcji w ludzkim organizmie. Jednocześnie, z uwagi na redukcję komórek barwnikowych, skóra staje się bardziej podatna na działanie promieni UV, więc niewskazana jest nadmierna ekspozycja na naturalne światło stymulujące wytwarzanie wit. D3. W takiej sytuacji seniorom najczęściej rekomenduje się jej suplementację. Jest istotna dla kondycji układu kostno-szkieletowego i dla odporności, jednak wpływa także na cykl regeneracyjny naskórka, pozwalając zachować świeży wygląd skóry.

Wspomniany proces zanikania komórek barwnikowych oznacza natomiast, że dbałość o dłonie nakazuje ich ochronę przed światłem ultrafioletowym. Wybierając kremy do rąk, warto więc postawić na te z filtrem UV. Pozwoli to hamować powstawanie starczych plam skórnych. Ponadto, skórze nie sprzyjają niskie temperatury i wiatr, dlatego jesienią, zimą i chłodną wiosną osoby starsze w szczególności powinny pamiętać o chowaniu dłoni w ciepłych rękawiczkach, a przynajmniej w kieszeniach.

By hamować starzenie się skóry dłoni, należy zapewniać jej jak najlepsze warunki również w domu. Oznacza to korzystanie z rękawiczek ochronnych do prac domowych i ogrodowych. Negatywnie na skórę działają bowiem zarówno środki chemiczne, jak i twarda woda, ziemia, piasek czy nawet kurz. A dla zachowania optymalnego poziomu nawilżenia skóry, nie tylko dłoni, ale i całego ciała, należy regularnie pić wodę w ilościach dostosowanych do aktywności oraz indywidualnych wymagań organizmu.

Częstym objawem starzenia się skóry jest również jej świąd. Takie problemy najczęściej dotykają panów po 60. roku życia i nie wiadomo do końca, co jest konkretną przyczyną ich występowania. Choć swędzenie bywa uporczywe, absolutnie nie należy drapać skóry. Jako że takie symptomy może mieć wiele poważnych schorzeń, w tym choroby nerek, tarczycy, wątroby, to bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem, który zapewne zleci dalsze badania lub przepisze leki. Niemniej, nawilżanie dłoni pozostaje istotne, ponieważ zapobiega dodatkowemu wysuszaniu skóry i w większości przypadków sprzyja łagodzeniu świądu.