Szukaj

Zakaźne zapalenie stawów

Zakaźne zapalenie stawów

Do zakaźnego zapalenia stawów może dojść w każdym wieku, jednak najczęściej choroba ta dotyka osób po 50. roku życia. Osłabiona odporność oraz współistniejące choroby takie jak nowotwór, anemia, cukrzyca i hemofilia zwiększają ryzyko zachorowania na zakaźne zapalenie stawów.

Co to jest zakaźne zapalenie stawów?

Zakaźne zapalenie stawów jest chorobą wywoływaną przez drobnoustroje: bakterie, grzyby lub wirusy. Gdy drobnoustroje przedostaną się do organizmu i namnożą w stawach, wywołuje to stan zapalny. Nie należy lekceważyć objawów, ponieważ przy braku szybkiego leczenia często dochodzi do całkowitego zniszczenia stawu, a tym samy braku zdolności wykonywania ruchów w obrębie chorej części ciała.

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na zakaźne zapalenie stawów należą:

• reumatoidalne zapalenie stawów przebyte w przeszłości;
• długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów;
• wszczepiona proteza stawowa;
• choroby takie jak: mononukleoza, angina paciorkowcowa, gruźlica, zapalenie wątroby, zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, rzeżączka.

Przebieg choroby w dużej mierze zależy od czynnika, który ją wywołał, wyróżniamy:

Bakteryjne zapalenie stawów – bakterie są najczęstszą przyczyną choroby i powodują gwałtowne objawy. Zdarza się, że do zapalenia stawów dochodzi po niedoleczonym zapaleniu gardła lub ugryzieniu przez zwierzę. Bakteryjne zapalenie stawów dotyczy najczęściej stawu kolanowego, biodrowego lub barkowego. Objawy: silny ból, obrzęk, zaczerwienienie, uczucie ciepła, dreszcze, gorączka, w przypadku rzeżączki również zapalnie ścięgien i wysypki.

Wirusowe zapalenie stawów – choroba często cofa się samoistnie wraz z ustąpieniem infekcji. Objawy przypominające grypę: ból całego ciała; gorączka; silny ból w obrębie zainfekowanego stawu, jednak bez obrzęku i uczucia ciepła.

Grzybicze zapalenie stawów – występuje najrzadziej i rozwija się powoli (nawet kilka miesięcy), ale nieleczone prowadzi do zniszczenia stawu. Objawy: ból i obrzęk, rzadko gorączka.

Zapalenie stawów – leczenie i zapobieganie

W przypadku bakteryjnego i grzybiczego zapalenia stawów konieczne jest leczenia usuwające przyczynę infekcji, czyli bakterie i grzyby. Leczenie pod okiem lekarza polega na przyjmowaniu odpowiednich środków o działaniu przeciwzapalnym lub antybiotyków. Często konieczne jest dożylne podawanie leków w trakcie hospitalizacji. Leczenie może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Zdarza się również, że konieczny jest zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie płynu z chorego stawu, co przynosi natychmiastową ulgę w bólu. W przypadku protezy stawowej usuwa się ją i zakłada nową dopiero po wyleczeniu zapalenia.

Osoby w grupie ryzyka powinny unikać infekcji. Należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie rany i zadrapania, dokładnie je oczyszczać i stosować środki odkażające. W przypadku infekcji skórnych należy stosować miejscowo maści z antybiotykiem, co uchroni przed rozwojem zakażenia i przedostaniem się drobnoustrojów do organizmu. Wszelkie infekcje powinny być konsultowane z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie zapobiegawcze.