Zapłacą za leczenie zaćmy w Czechach

Śląski Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił  Krajowy Punkt Kontaktowy i infolinię 7351616 w sprawie leczenia zaćmy w Czechach w ramach transgranicznej opieki medycznej. 17 pacjentów domaga się zwrotu pieniędzy za operacje okulistyczne. U południowych sąsiadów na operację zaćmy czeka się kilka tygodni, w Polsce kilka lat.
Wnioski, które w ostatnim tygodniu wpłynęły do Funduszu dotyczą głównie operacji zaćmy w Czechach.  Wniosków takich w najbliższym czasie może być więcej. Rok temu po wprowadzeniu dyrektywy transgranicznej na pograniczu zaczęły powstawać kliniki leczące zaćmę, nie brakuje im pacjentów z Polski.
Przez rok NFZ odmawiał im jednak zwrotu kosztów operacji z powodu braku uregulowań prawnych. Kilka osób odwołało się do sądów. – Od tygodnia można już składać wnioski w Śląskim NFZ – informują w ŚNFZ. Fundusz uruchomił nawet Krajowy Punkt Kontaktowy i infolinię 7351616 w tej sprawie. Aktualnie do śląskiego oddziału wpłynęło 17 takich wniosków o zwrot kosztów dotyczących zaćmy.
Śląski NFZ rocznie na leczenie zaćmy będzie miał 75 mln zł, jednak przez bliskość z czeską granicą pieniądze te mogą się szybko skończyć, jeśli zabraknie pieniędzy pacjenci będą musieli czekać do przyszłego roku rozliczeniowego na zwrot kosztów. Jednak, aby pacjent mógł skorzystać z leczenia transgranicznego musi uzyskać na to zgodę dyrektora wojewódzkiego NFZ. Potem ma pół roku czasu na złożenie wniosku o zwrot kosztów.
 « (Poprzedni artykuł)4 komentarze to Zapłacą za leczenie zaćmy w Czechach

 1. Filip pisze:

  Pełna obsługa w klince w Pradze – jednego dnia na zabieg z transportem w obie strony od 699zł z pomocą przy refundacji z NFZ.

 2. egm pisze:

  Europejska Grupa Medyczna ułatwia polskim pacjentom leczenie za granicą, organizujemy kwestie wyjazdu i zabiegu oraz uzyskania refundacji za takie leczenie. Koszt zabiegu już od 699zł. Infolinia: 22 290 61 61 http://operacja-zacmy-w-czechach.pl

 3. oftex pisze:

  Operacja zaćmy (katarakty) w Czechach:
  oftex-opole.pl

 4. Arowik pisze:

  W ramach leczenia transgranicznego można mieć właśnie leczenie w innych państwach. Co do zaćmy to mama w Lexum w Czechach była. Około 2 czy 3 tygodni czekała zaledwie na operację, wszystkie badania wstępne u nas w kraju (w Krakowie) po równiez, a tam się jedzie raptem na dzień (tego samego sie wraca), transport wszystko jest zapewnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *