Zioła łagodzące dolegliwości stawów

Zioła łagodzące dolegliwości stawów

Osoby w starszym wieku niejednokrotnie cieszą się dobrym zdrowiem, jednak choroby stawów należą do schorzeń dotykających zdecydowaną większość seniorów. Uczucie zesztywnienia, toczące się stany zapalne oraz ból potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Warto wypróbować naturalne metody niwelujące objawy tych chorób, czyli zioła na stawy!

Kora wierzby białej

Kora wierzby białej (Salix alba) jest surowcem roślinnym wykazującym działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pozyskiwana z niej salicyna wchodzi w skład wielu preparatów leczniczych. Może być stosowana w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

Nasiona selera zwyczajnego

Nasiona selera ( Apium graveolens) wykazują szczególnie korzystne działanie w przypadku dny moczanowej (podagry). Mogą być stosowane także w przypadku innych chorób zapalnych w obrębie stawów. W celu zmniejszania dolegliwości bólowych, wyjątkowo silnych w trakcie ataku podagry, zaleca się picie odwaru z nasion selera.

Imbir lekarski

Imbir lekarski (Zingiber officinale) wykazuje silne działanie przeciwzapalne, m.in. poprzez blokowanie wydzielania enzymów wywołujących stany zapalne. Niektóre badania sugerują, że skuteczność działania imbiru jest równoważna z działaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W celu zmniejszania bólu towarzyszącego reumatycznym zapaleniom stawów można stosować zarówno świeży korzeń imbiru, jak i sproszkowany, czy tabletki z imbirem.

Kadzidłowiec

Kadzidłowiec (Boswellia serrata) wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz korzystne na układ immunologiczny. Surowcem leczniczym jest kora z której pozyskuje się kwas bosweliowy. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów stosuje się gotowe preparaty na zalecenie lekarza. Kadzidłowiec ma potwierdzone działanie zmniejszające ból oraz obrzęk towarzyszący chorobom zapalnym stawów.

Czarci pazur

Czarci pazur, czyli Hakorośl rozesłana (Harpagophytum) wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może być stosowana w przypadku zwyrodnienia stawów biodrowego i kolanowego. W celach leczniczych stosuje się gotowe preparaty zawierające harpagozyd.

Wskazówki odnośnie stosowania – kiedy zachować ostrożność

Nie należy ulegać stereotypom, że zioła jako naturalne metody leczenia działają słabo i można je zawsze stosować bez ograniczeń. Powyższe zioła mają udowodnione działanie zmniejszające dolegliwości związane z chorobami stawów, jednak ich stosowanie w przypadku seniorów wymaga konsultacji z lekarzem. Niektóre z nich (np. nasiona selera) wchodzą w interakcję z innymi lekami. Nie można ich również stosować u osób z niskim ciśnieniem krwi. Każdy nowy preparat, czy zioło musi być skonsultowane z lekarzem, który dobierze odpowiednie dawkowanie i pomoże uniknąć ewentualnych interakcji.« (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *