Zwierzę dla seniora

Posiadanie pupila, mimo obowiązków jakie się z tym wiążą, może mieć korzystny wpływ na nasze życie.  Czym kierować się przy wyborze zwierzęcia dla osoby starszej? O tym i wielu innych rzeczach przekonasz się w poniższym artykule.

Jaki zwierzak będzie najlepszy dla seniora?

Wszystko zależy od stanu zdrowia i preferencji osoby, która ma być właścicielem zwierzęcia. Jeżeli osoba ta cieszy się dobrym zdrowiem i jest sprawna fizycznie, korzystnym wyborem będzie pies. Psy to przyjacielskie zwierzęta, które z pewnością zapewnią dużo radości seniorowi i zmotywują go do codziennych spacerów na świeżym powietrzu.

Jeżeli przyszły właściciel pupila jest osobą, która nie może pozwolić sobie na codzienne wycieczki w plener świetnym rozwiązaniem będzie kot. Koty z reguły są domatorami, lubią spać i wylegiwać się na kanapie.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kota czy psa warto zwrócić uwagę na rasę zwierzaka. Każda z nich ma inne cechy charakteru, dlatego należy wybrać taka, która będzie odpowiadała naszemu stylowi życia. Seniorom polecane są także zwierzęta dojrzalsze. Szczeniaki i kocięta przez kilka pierwszych miesięcy swojego życia bywają psotne i ciekawskie, co może sprawiać problemy osobom starszym. Dobrym rozwiązaniem jest przygarnięcie psa lub kota ze schroniska. Zwierzak otrzyma nowy dom i start w życiu, a my zyskamy prawdziwego przyjaciela.

Czy posiadanie zwierzaka jest uciążliwe?

Opieka nad zwierzęciem nie jest uciążliwa, jednak nie da się ukryć, że jest to dodatkowy obowiązek. W przypadku psów jest ich więcej niż w przypadku kotów. Psa trzeba kąpać, wyprowadzać na spacer i karmić. Natomiast kot wymaga jedynie karmienia i czyszczenia kuwety. Pamiętajmy także, że posiadanie zwierzęta niesie za sobą koszty w postaci cen za szczepienia, wizyt u weterynarza i karmy. Wszystkie te niedogodności rekompensuje jednak bezgraniczna miłość, jaką obdarza nas zwierzę.

Korzyści wynikające z posiadania zwierzęcia:

  • Zwierze zmniejsza poczucie samotności i wyobcowania. Posiadanie zwierząt pomaga również w nawiązywaniu nowych kontaktów i znajomości, np. podczas spaceru z psem można poznać innych właścicieli czworonogów.
  • Pies lub kot może być motywacją dla seniora do wykonywania różnych czynności, np. zabawa z pupilem czy spacer.
  • Zwierzęta mogą być źródłem terapii dla seniorów lub osób chorych.
  • Zwierzęta poprawiają nastrój człowieka. Z badań wynika, że osoby, które mają w domu czworonoga, cechują się lepszym samopoczuciem psychicznym i deklarują mniejszy poziom izolacji w porównaniu z osobami, które czworonożnego przyjaciela nie mają.
  • Opieka nad zwierzęciem angażuje i uwalnia pozytywne emocje, pomaga też uniknąć nudy.
  • Obecność zwierząt obniża poziom stresu, korzystnie wpływa na regulację ciśnienia.


(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.