Szukaj

Życie bez pęcherzyka żółciowego – cholecystektomia

Życie bez pęcherzyka żółciowego – cholecystektomia

Choroby woreczka żółciowego często wymuszają zabieg polegający na całkowitym usunięciu tego narządu. Jak będzie wyglądało życie po resekcji pęcherzyka, jaką dietę należy stosować, jak wygląda zabieg i jak długo trwa rekonwalescencja?

Co to jest pęcherzyk żółciowy i jakie są wskazania do zabiegu?

Pęcherzyk żółciowy jest niewielkim narządem umieszczonym pod wątrobą. Jego funkcją jest głównie magazynowanie żółci potrzebnej do trawienia tłuszczów. W przypadku kamicy żółciowej chory odczuwa dolegliwości bólowe po zjedzeniu tłustych, ciężkostrawnych potraw. Organizm potrzebuje wówczas więcej żółci i w odpowiedzi pęcherzyk żółciowy kurczy się przesuwając żółć, co jednocześnie wprawia w ruch kamienie i wywołuje dolegliwości bólowe. Zdarza się także, że ataki bólu nie mają związku z pożywieniem.

Kamica żółciowa może mieć łagodny przebieg i nie dawać żadnych objawów, a drobne złogi są usuwane samoistnie lub za pomocą leczenia farmakologicznego. Często zdarza się jednak, że dolegliwości są bardzo silne, dochodzi do napadów kolki żółciowej i niejednokrotnie do powikłań. Również zagrożenie powikłaniami, a niekiedy inne choroby (np. nowotwór) są przyczyną resekcji pęcherzyka.

Lekarz może zdecydować, że najskuteczniejszym sposobem leczenia będzie usunięcie pęcherzyka żółciowego, czyli tzw. cholecystektomia. W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego zabieg jest prawie zawsze wskazany. Inaczej może być w przypadku seniora cierpiącego jednocześnie na schorzenia układu krążenia lub oddechowego, co zwiększa ryzyko powikłań okołooperacyjnych.

Jak wygląda cholecystektomia?

Najczęściej woreczek żółciowy usuwa się metodą laparoskopową. Zabieg przeprowadza się w całkowitym znieczuleniu i polega na wprowadzeniu narzędzi laparoskopowych prze 3-4 niewielkie nacięcia na brzuchu (ok. 1-2 cm). Wśród nich jest również kamera umożliwiająca obserwację bez dużego cięcia. Po usunięciu woreczka żółciowego na rany zakłada się szwy. Niekiedy zdarza się, że w trakcie zabiegu konieczna może okazać się klasyczna operacja. Podobnie jest w przypadku ostrego zapalenia woreczka, kiedy wykonuje się tradycyjną operację.
Istnieje ryzyko powikłań w postaci uszkodzenia dróg żółciowych, krwawień, czy zgonu w trakcie zabiegu. Ryzyko jest jednak niewielkie i wiąże się z każdą interwencją w ciało ludzkie.

Rekonwalescencja po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Po zabiegu odczuwa się ból związany z operacją, niekiedy wzdęcia oraz trudności w wypróżnianiu. Stan po zabiegu zwykle wraca do normo po kilku lub kilkunastu dniach. Przez kilka tygodni należy szczególnie dbać o dietę lekkostrawną i unikać wysiłku fizycznego. Organizm będzie musiał stopniowo przyzwyczaić się do trawienia bez jednego z narządów. Żółć będzie nadal dostarczana, jednak nie będzie już magazynowana.

Najczęściej po usunięciu woreczka żółciowego wcześniejsze dolegliwości związane z kamieniami ustępują. Zdarza się, że po tłustym posiłku można wciąż odczuwać lekką niestrawność, ale zwykle objawy są znikome i o wiele mniej dokuczliwe.