Choroby narządów płciowych u kobiet w podeszłym wieku

U kobiet w podeszłym wieku mamy do czynienia z zanikiem macicy, natomiast błona śluzowa tego narządu staje się coraz cieńsza, gruczoły śluzowe produkują mniej wydzieliny. Wargi sromowe mniejsze zmniejszają się, a wargi sromowe większe tracą elastyczność, co spowodowane jest utratą tkanki tłuszczowej podskórnej. Ściany pochwy ulegają skróceniu, a wydzielina pochwowa zmienia PH na obojętny lub zasadowy. Zmienia się mikroflora bakteryjna pochwy – pałeczki kwasu mlekowego są zastępowane przez inne bakterie, zwłaszcza przez pałeczkę okrężnicy.
Wypadanie narządu płciowego
Czynniki sprzyjające wypadaniu pochwy i macicy:
– nadmierna masa ciała
– wiek pomenopauzalny
– przewlekłe zaparcia
– przebycie w przeszłości co najmniej 3 porodów siłami natury (osłabienie struktur podtrzymujących organy płciowe daje o sobie znać w momencie ustania czynności fizjologicznej jajników)
– uszkodzenie nerwów miednicznych
– choroby charakteryzujące się wzmożonym kaszlem (np. astma)
U starszych pań więzadła zawieszające oraz powięzi podtrzymujące tracą elastyczność na skutek zmniejszenia liczby włókien kolagenowych. Tę nieprzyjemną dolegliwość można leczyć operacyjnie, a w przypadku istnienia przeciwwskazań do zabiegu, można zalecić pacjentce stosowanie krążków dopochwowych wykonanych z gumy lub z plastiku. Krążek powinien mieć odpowiednią wielkość, aby nie wypadał przy odruchu kaszlu czy parcia, natomiast sama pacjentka nie może odczuwać obecności ciała obcego w organizmie. Krążki muszą być raz na kilka tygodni odpowiednio czyszczone i odkażane, aby nie dopuścić do rozwoju zakażeń w pochwie.
Starcze zapalenie błony śluzowej macicy
W macicy na skutek spadku poziomu estrogenów dochodzi do zmian w budowie i funkcjonowaniu błony śluzowej, zmienia się też flora bakteryjna – pałeczki okrężnicy zaczynają kolonizować jamę macicy. Czasami dochodzi do tworzenia się ropnej wydzieliny, która następnie zalega w jamie wspomnianego narządu z powodu utrudnienia jej usunięcia na skutek zwężenia kanału szyjki macicy. Wydzielina wydostaje się na zewnątrz w postaci upławów o przykrym zapachu, niekiedy z domieszką krwi. W razie silnego zwężenia kanału szyjki macicy upławy pojawiają się obficie z kilkudniowymi przerwami, poprzedzone są zwykle bólem w dole brzucha o charakterze kolki. Toczący się proces zapalny może uniemożliwić wykluczenie pojawienia się nowotworu trzonu macicy, dlatego zaleca się w takich przypadkach usunięcie narządu.
Stany zapalne i atrofia pochwy
Prawidłowe funkcjonowanie i odpowiednia grubość błony śluzowej pochwy zależy od odpowiedniego stężenia estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. W okresie pomenopauzalnym można zaobserwować dziesięciokrotne zmniejszenie stężenia estrogenów we krwi. Zmiany te przyczyniają się do skracania i spłycania się narządu, zmniejszenia sprężystości jego ścian, odczuwania pieczenia i swędzenia sromu, a także pojawiania się bólu podczas stosunków płciowych. Wraz z zanikiem pochwy dochodzi do zmniejszenia ilości wydzieliny pochwowej oraz do zmiany pH na zasadowe, co predysponuje do rozwoju chorób grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych. Osłabienie fizjologicznej bariery ochronnej przyczynia się do przenoszenia się stanów zapalnych z pochwy do układu moczowego. Słaba elastyczność ścian naczyń krwionośnych w pochwie przyczynia się do wystąpienia wybroczyn. Ścieńczała i mało nawilżona błona śluzowa jest narażona na uszkodzenia, zwłaszcza w trakcie stosunku płciowego, czy badania ginekologicznego. Czasami dochodzi do samoistnego pękania sklepień pochwy, co wywołuje obfite krwawienia. Zanikowe zapalenie pochwy może być z powodzeniem leczone poprzez stosowanie terapii hormonalnej, a dodatkowo warto stosować dopochwowe preparaty nawilżające. Aktywność seksualna pomaga dłużej zachować prawidłową funkcję błony śluzowej pochwy.« (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *