Jak lepiej spać?

Sen odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Ma ogromne znaczenie zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Co robić, aby lepiej spać i wykorzystać czas odpoczynku jak najefektywniej?

Spokojny i zdrowy sen? To może być proste! Aby dobrze spać, skorzystaj z poniższych porad:

  • Jedzenie – Postaraj się zwracać uwagę na to co jesz, szczególnie w drugiej połowie dnia. Unikaj picia kawy i innych napojów zawierających kofeinę. Ma ona działanie pobudzające, które może utrzymywać się jeszcze przez wiele godzin po spożyciu napoju. Jeśli chodzi o posiłki, to najlepiej zjeść ostatnie danie nie później niż 2-3 godziny przed pójściem do łóżka. Jeżeli jesteśmy głodni lub musimy coś zjeść, bo np. przyjmujemy leki to starajmy się, by nie były to ciężkie potrawy obciążające nasz układ trawienny, a lekkie posiłki.
  • Warunki otoczenia – Według badań najlepiej śpi się w ciemnych, chłodnych i cichych pomieszczeniach. W związku z tym przed położeniem się do łóżka zasłoń rolety i wyłącz światła. Zamknij drzwi od sypialni, by ograniczyć przenikanie hałasu do pokoju. Wywietrz pomieszczenie – wentylacja odświeży powietrze oraz delikatnie obniży temperaturę.
  • Kontroluj myśli – Stres utrudnia zasypianie i niekorzystnie wpływa na jakość snu. Przed zaśnięciem zamiast o nerwowych sytuacjach z życia codziennego, postaraj się pomyśleć o czymś przyjemnym. To czas, kiedy możesz snuć plany na wakacje i marzyć o dalekich podróżach. Przed snem unikaj oglądania filmów trzymających w napięciu, ponieważ nawet po skończonym seansie Twoje myśli będą krążyć wokół fabuły i rozbudzać Twój mózg.
  • Stała ilość snu – Postaraj się codziennie kłaść się i wstawać o tej samej porze. Dzięki temu Twój organizm przyzwyczai się, że o konkretnej godzinie jest czas na sen, a o innej na aktywność. Pamiętaj także, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Musisz znaleźć odpowiednią dla siebie ilość godzin. Naukowcy zalecają około 7-8h snu, jednak dla każdego jest to sprawa indywidualna.
  • Aktywność fizyczna – Czasem problemy ze snem mogą być spowodowane zbyt dużą ilością energii. Warto wprowadzić do swojego życia ćwiczenia fizyczne. Ruch poprawia samopoczucie, pozwala utrzymać dobrą kondycję oraz pozbyć się nadmiaru energii, dzięki czemu wieczorem zaśniesz spokojnie i szybko.


« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *