Szukaj

Przerost prostaty – co to za schorzenie?

Przerost prostaty – co to za schorzenie

Problemy z prostatą są typową dolegliwością większości mężczyzn po 50. roku życia. Schorzenie to przez wielu wciąż uznawane jest za wstydliwe, dlatego wielu panów unika wizyty u lekarza. Przerost prostaty, bez podjęcia odpowiedniego leczenia, może jednak mieć bardzo niebezpieczne skutki dla zdrowia, a nawet życia.

Co to jest prostata?

Prostata to niewielki narząd w męskim organizmie, który znajduje się pod pęcherzem moczowym i przylega do cewki moczowej. Prostata o prawidłowych rozmiarach waży ok. 20 g (przypomina kasztan) i ma nieregularne wymiary, zwykle 2,5 x 3,5 x 4,0 cm. Inne nazwy prostaty to stercze lub gruczoł krokowy.

W organizmie prostata odpowiedzialna jest za wytwarzanie substancji, która stanowi materiał genetyczny dla plemników, pobudza ich ruchliwość oraz reguluje pH spermy. Substancja ta stanowi znaczną część spermy, zatem wpływa po prostu na męską płodność.

Dlaczego dochodzi do przerostu prostaty?

Wraz z wiekiem następuje stopniowy przerost prostaty, który uwarunkowany jest m.in. zmianami hormonalnymi zachodzącymi w wieku podeszłym. Istotne znaczenie ma spadek stężenia testosteronu.

Przerost gruczołu krokowego może wynikać z naturalnych procesów starzenia, jednak nie można go lekceważyć, ponieważ stanowi zagrożenie dla życia. Ponadto zdarza się, że przerost gruczołu krokowego wiąże się rakiem prostaty. Nowotwór prostaty jest bardzo częstą przyczyną zgonów wśród mężczyzn.

Objawy przerostu prostaty

Prostata umiejscowiona jest bezpośrednio przy cewce moczowej, dlatego też jej przerost związany jest z trudnością w oddawaniu moczu. Senior cierpiący na przerost gruczołu krokowego może zaobserwować symptomy takie jak:

  • problem z rozpoczęciem oddawania moczu;
  • przerywany strumień moczu o słabym ciśnieniu – powolne oddawanie moczu;
  • częstomocz – zdarzają się częste wizyty w toalecie, nawet w środku nocy;
  • skąpomocz – pomimo silnego parcia na pęcherz, senior zdolny jest do jednorazowego oddania jedynie kilku kropli moczu;
  • niekontrolowany wyciek moczu;
  • ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu;
  • ból w podbrzuszu.

Brak podjęcia szybkiego leczenia może nieść ryzyko powikłań takich jak:

  • infekcje układu moczowego;
  • tworzenie się złogów kamieni w pęcherzu;
  • nietrzymanie moczu;
  • całkowite zblokowanie cewki moczowej i niemożność oddawania moczu.

Przerost gruczołu krokowego może całkowicie zamknąć światło cewki moczowej, co skutkuje zablokowaniem odpływu moczu. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia pęcherza i nerek. Kolejnym powikłaniem może być poważne zatrucie organizmu, co zagraża nie tylko zdrowiu seniora, ale i życiu.

Przerost prostaty – leczenia

Leczenie przerostu prostaty w początkowym etapie choroby polega na przyjmowaniu doustnych preparatów. Zaawansowany rozrost skutkuje już koniecznością wykonania operacji lub zabiegu polegającego na umieszczeniu ,,balonika”, który poprawia przepływ moczu.

Nie należy wstydzić się tej dolegliwości, ponieważ jest to problem powszechny, zupełnie normalny i dotyczący większości mężczyzn w podeszłym wieku. Należy zwrócić się do lekarza po zaobserwowaniu jakiegokolwiek objawu przerostu prostaty. Ponadto, w celach profilaktycznych zaleca się wizyty kontrolne oraz stosowanie zdrowej diety.