Szukaj

Sprawowanie opieki nad osobą starszą część 2

Sprawowanie opieki nad osobą starszą część 2

W poprzednim artykule omówiona została instytucja dodatku pielęgnacyjnego, który przyznawany jest przez państwo w formie pomocy finansowej.

Kolejną instytucją, która zostanie omówiona jest zasiłek pielęgnacyjny, który jest jednym ze świadczeń opiekuńczych. Ma on na celu częściowe pokrycie wydatków poniesionych w związku z zapewnieniem opieki i pomocy osobie, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny opisany został w ustawie  z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

Na początek wskazać należy, że zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków, które wynikają z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z brakiem zdolności do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on osobie, która ukończyła 75 rok życia (poza tym przysługuje również dziecku niepełnosprawnemu oraz osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności). Podkreślenia wymaga jednak fakt, że przedmiotowy zasiłek nie przysługuje, jeżeli dana osoba umieszczona jest w instytucja, która zapewnia całodobowe utrzymanie[1].

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym, który obecnie przyznawany jest w wysokości 153 zł w skali miesiąca. Ponadto zasiłek ten nie jest uzależniony od wysokości uzyskiwanego dochodu. Jest ono kwotą stałą, dlatego też nie można domagać się jej podwyższenia. Dodatkowo stanowi świadczenie niepodzielne, dlatego też w chwili gdy zasiłek zostanie przyznany w trakcie trwania danego miesiąca, przedmiotowy zasiłek będzie przysługiwał w całości, nie zaś proporcjonalnie do pozostałych dni.

Warto zaznaczyć, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny uzyskują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że przedmiotowy zasiłek nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Osobie, której przyznany został dodatek pielęgnacyjny za okres, w którym wypłacony był zasiłek pielęgnacyjny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny organ emerytalny lub rentowy, przyznający dodatek pielęgnacyjny, wypłaca emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego. Pozostała kwota przekazywana jest na rachunek bankowy właściwego organu. Przekazana kwota, która została powyżej opisana, uznawana jest za zwrot świadczeń nienależnie pobranych.

[1] Instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie – zgodnie z ary 3 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych jest to dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie