Szukaj

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – co to za choroba?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – co to za choroba

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to jedna z najczęściej występujących nieswoistych chorób zapalnych jelit. Schorzenie jest przewlekłe i ma charakter nawracający. Choroba może przez wiele lat nie wywoływać objawów, po czym powraca z różną intensywnością. Zobacz, jakie są przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz jakie objawy obserwują osoby chore.

 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba z autoagresji. Oznacza to, że przeciwciała wytwarzane przez układ odpornościowy atakują tkanki własnego organizmu doprowadzając do rozwoju stanu zapalnego w błonie śluzowej jelit.

Występowanie wrzodziejącego zapalenie jelita grubego wiąże się z predyspozycjami genetycznymi. Uważa się jednak, że intensywność objawów oraz częstotliwość ich występowania wiąże się także z innymi czynnikami, takimi jak stres, niewłaściwa dieta, czy zaburzenia mikroflory jelitowej, a także przebyte infekcje.

 

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego występuje z różną częstotliwością. Przewlekły stan zapalny jelit może nasilać się doprowadzając do częstych biegunek, których w ciągu dnia może być nawet kilkadziesiąt. Co więcej, chorzy mogą odczuwać bóle brzucha, wymiotować oraz odczuwać nagłe parcie na stolec. Charakterystyczna dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest obecność krwi oraz śluzu w stolcu.

Okres nasilenia objawów może trwać nawet kilka tygodni, często pojawia się także stan podgorączkowy lub gorączka oraz wymioty. W tym czasie pacjenci są szczególnie narażeni na niedobory żywieniowe. Częste biegunki i wymioty uniemożliwiają przyjmowanie posiłków stanowiąc bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Z tego powodu leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego często wymaga hospitalizacji.

Przy mniej nasilonych objawach zwykle wystarczające okazuje się stosowanie zaleceń lekarza oraz oszczędzanie chorych jelit przez wprowadzenie lekkostrawnej diety. Istotne jest przede wszystkim unikanie pokarmów, które działają na jelita drażniąco.